Dlaczego nosimy szpilki?

Opublikował Bloger 15/12/2015 0 Komentarzy

Z jakiego powodu kobiety zakładają szpilki?

 

Szpilki, czółenka, buty na obcasie – dzisiaj nie wyobrażamy sobie bez nich najlepszych imprez i uroczystych ceremonii. Marylin Monroe powiedziała: ,,Nie wiem, kto wynalazł obcasy, ale wszystkie kobiety dużo mu zawdzięczają”. To one czynią nasze stroje jeszcze bardziej wyrafinowane a nam dają ogromne poczucie kobiecości. Chociaż czasem chodzenie w wysokich szpilkach przysparza wiele niewygody, którą tak dzielnie znosimy nie możemy już bez nich żyć.

 

Co jest takiego w tych szpilkach?

 

Lucy Pratt i Linda Woolley w swoim opracowaniu „Shoes” piszą że "Buty są jednym z najbardziej sugestywnych elementów stroju. Często piękne, wyjątkowo starannie wykonane są niczym dzieła sztuki, będąc silnymi wyznacznikami społecznego i finansowego statusu" Coś w tym musi być, bo oczywiście najwięcej spojrzeń zawsze przyciągają te najwyższe szpilki i te najbardziej niepowtarzalne buciki. Niepowtarzalność zaś często kojarzy się z bogactwem. Czyż nie każda z nas marzy, aby w końcu móc nabyć te najbardziej niepowtarzalne szpilki z czerwoną podeszwą nawet za cenę kilkudziesięciu niezjedzonych obiadów?

 

Historia butów na wysokim obcasie

 

Początkowo buty na obcasach nosiły głównie weneckie prostytutki i podwyższone obcasy były bardziej popularne wśród męskiej garderoby, aż do momentu kiedy Katarzyna Medycejska w chwili ślubu z księciem z Orleanu z powodu niskiego wzrostu zamówiła sobie buty na wysokim obcasie, by być nieco wyższa. Ten zabieg zmienił na zawsze pozycję damskiej szpilki w świecie mody. Tym sposobem zaczęła się wielka historia obuwnictwa na świecie.

Początkowo buty były produkowane na wysokim i grubym obcasie aż ostatecznie wysmuklono go do szpilki, którą znamy dzisiaj. Ewelina Kitlińska swojej w książce „Historia obcasa” pisze że "Pod koniec XIX w. w Stanach Zjednoczonych została otwarta fabryka obcasów, a w Europie fizyk Olbrecht Kliczka wymyślił szpilki. Ich rozkwit przypada na XX wiek. W latach 20. włoscy szewcy bardzo zwęzili obcas.

Produkcję obuwia w takiej formie kontynuował Roger Vivier, znany projektant butów” Gdyby nie ci poprzednicy nie znalibyśmy dzisiaj Louboutina czy Blahnika, których tak bardzo kochamy.

 

Dlaczego kochamy obcasy?

 

W szpilkach jest wielka moc, która zniewala nasze damskie umysły przed każdą nową imprezą w naszym życiu. Każda nasza nowa stylizacja wymaga nowej oprawy i nowej damskiego obuwia.

Przed nam czas Świąt, impreza sylwestrowa oraz wiele karnawałowych przyjęć, więc jeśli nie masz swojej pary butów na którąś z okazji możesz nabyć wiele ciekawych i modnych szpilek. Właśnie teraz jest jeszcze na to odpowiedni czas zanim wpadniesz w przedświąteczny wir kupowania prezentów, sprzątania i gotowania. Najmodniejsze są teraz błyszczące szpilki z brokatem w kolorze srebra, złota i mieniącej czerni. Wspaniałym rozwiązaniem jest także poproszenie Mikołaja, aby sprezentował nam to co najbardziej kochamy – czyli dwie pięknie błyszczące szpileczki na najwyższym z możliwych obcasie. Dziś trudno sobie wyobrazić kobietę w galowej sukni bez niebotycznych szpilek. Konieczna jest więc przemiana w księżniczkę.